
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 1 MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 73 V |
| Max Supply Voltage | 75 V |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Max Supply Current | 900 µA |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | PWM |
| Internal Switch | Yes |
Stock: 366
Distributors
pcbx
Unit Price$1.59616
Ext.Price$1.59616
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.59616 | $1.59616 |
| 10 | $1.18237 | $11.82370 |
| 25 | $1.08234 | $27.05850 |
| 50 | $1.03915 | $51.95750 |
| 100 | $0.99769 | $99.76900 |
| 300 | $0.95788 | $287.36400 |
| 500 | $0.91966 | $459.83000 |
| 1000 | $0.88296 | $882.96000 |
| 3000 | $0.84773 | $2543.19000 |
| 5000 | $0.81390 | $4069.50000 |
